TeX Live zaprasza

TeX Live oferuje pełny system TeX dla wielu odmian systemu Unix i Win32. Znajdują się tu programy do składu tekstów, programy do przeglądania i drukowania dokumentów TeX-owych oraz bogate kolekcje makr i fontów.

TeX Live zawiera ponadto spakowane wersje dystrybucyjne dla Macintosha oraz DOS/Windows 3.1x.

Na płytce znalazły się dokumentacje dotyczące ogólnie TeX-a, a także dokumentacje towarzyszące poszczególnym pakietom oprogramowania. Wiele programów zostało zaopatrzonych w pliki z dokumentacją pomocniczą (help), ułatwiającą rozpoczęcie pracy.

Jak zacząć

Przed rozpoczęciem instalowania warto wydrukować i przeczytać Przewodnik (the TeX Live Guide, wydanie 3). Zawiera on informacje niezbędne do korzystania z tego CD-ROM-u i prawidłowej instalacji systemu TeX. Wersje Przewodnika w różnych formatach znajdują się w katalogu doc:

Jak używać tej płytki w systemach Unix i Windows 95/NT

Z zawartości płytki TeX Live można skorzystać na kilka sposobów:
  1. uruchamiając programy bezpośrednio z zamontowanego CD; w tym celu należy uzupełnić zmienną systemową PATH o odpowiedni dla używanego systemu podkatalog katalogu bin -- dotyczy to zarówno wszystkich obsługiwanych systemów Unix, jak i Windows 95/NT;
  2. instalując wszystkie bądź wybrane pakiety w systemie Unix; w tym celu należy uruchomić skrypt install-cd.sh
  3. instalując wybrane elementy w aktualnie działającym pod Unix systemie TeX; służy do tego skrypt install-pkg.sh
  4. instalując wszytkie bądź wybrane pakiety w systemie Windows 95/NT; w tym celu należy uruchomić program install.exe
Użytkownicy systemu Unix powinni zamontować CD z uwzględnieniem rozszerzeń ,,Rock Ridge'' formatu ISO9660. Jeśli domyślna konfiguracja danej platformy jest inna, należy zajrzeć do dokumentacji dotyczącej administrowania systemem.

Użytkownicy systemów Windows 95 i NT powinni widzieć pełne nazwy plików zawartych na płytce, gdyż uwzględnia ona również rozszerzenia ,,Microsoft Joliet''. Jeśli wyświetlane są ,,ucięte'' nazwy plików, oznacza to, że nie uda się uruchomić programów bezpośrednio z płytki.

Jak używać CD w systemach innych niż Unix i Windows 95/NT

Dystrybucje dla Mac-a, DOS-a i Windows znajdują się w katalogu systems. Ponieważ dystrybucje te zostały utworzone odrębnie, przed rozpoczęciem instalacji należy zapoznać się z dokumentacją umieszczoną w odpowiednim katalogu. Np. w celu zainstalowania OzTeX-a należy przejść do folderu systems/macintosh/OzTeX i postąpić zgodnie z instrukcją zawartą w pliku Read-Me.

Proszę zauważyć, że część oprogramowania dla systemów innych niż Unix ma status ,,shareware'', co oznacza, że można je wypróbować przed uiszczeniem niewielkiej opłaty rejestracyjnej.

Dokumentacje

Większość dokumentacji na tej płytce może być przeglądana bez konieczności uprzedniego instalowania systemu TeX. Zazwyczaj są to pliki w formatach HTML i/lub PDF. Do czytania dokumentów HTML potrzebna jest odpowiednia przeglądarka -- np. Netscape Navigator, zaś w przypadku PDF -- program Acrobat Reader. Zarówno Netscape Navigator jak i Acrobat Reader dają możliwość wydrukowania zawartości przeglądanych plików. Dla osób bez dostępu do tych programów umieszczone zostały również (tam gdzie to było możliwe) gotowe do druku dokumenty w formacie PostScript.

Polskie pakiety i dokumentacje

Płytka TeX Live zawiera większość dostępnego polskiego oprogramowania TeX-owego i reprezentatywny wybór dokumentacji. Wirtualna Akademia TeX-owa, prowadzona w ramach polskiej Grupy Użytkowników Systemu TeX GUST, przedstawia system TeX, a ponadto zawiera opisy wielu praktycznych makr i programów. Wybór bardziej obszernych opisów zawierają pliki w formacie PDF (texmf/doc/guides/polish/00readme).

Płytka TeX Live zawiera ponadto gotowe do użycia formaty MeX (polski odpowiednik formatu Plain) i PLaTeX (format LaTeX2e przystosowany do obsługi języka polskiego); dostępne są oczywiście pliki źródłowe pakietów MeX i PLaTeX oraz fonty przygotowane specjalnie do użycia w polskojęzycznym TeX-u. Dokumentacje dotyczące fontów można znaleźć w odpowiednich podkatalogach texmf/doc/fonts/polish/.

Dodatkowe programy, przydatne dla polskich użytkowników, umieszczone zostały w katalogu support/polish/gustprog/ (patrz README).

Wybór przydatnych makr dla użytkowników przede wszystkim formatu Plain/MeX oraz makra i style do polskich indeksów i bibliografii można znaleźć w katalogu texmf/tex/plain/gustlib (patrz README).

Warto też zajrzeć na stronę WWW polskiej Grupy Użytkowników Systemu TeX GUST. Oprócz informacji o działalności grupy można tam znaleźć sporo materiałów, które powinny zainteresować polskojęzycznych użytkowników TeX-a.

Miłego TeX-owania! Wszelkie uwagi i komentarze prosimy przesyłać pod adresem texlive@www.tug.org


Sebastian Rahtz (s.rahtz@elsevier.co.uk)
Kaja P. Christiansen (kaja@daimi.aau.dk)

Tłumaczenie i polskie uzupełnienia:
Stanisław Wawrykiewicz (staw@gust.org.pl) Valid HTML 3.2!
Marzec 1998