O tym, że TeX nie jest reliktem przeszłości świadczy powstawanie nowych implementacji. Po chwilowym zachłystnięciu się narzędziami WIWISIG i ich złudną przyjaznością dla użytkownika nastąpił renesans systemu TeX. Ostatnio pojawiło się kilka nowych implementacji, a stare są wciąż uaktualniane.
Należy pamiętać, że TeX jest zawsze taki sam -- makroprocesor, interpreter tego samego języka. Różnice implementacyjne polegają na dostosowaniu programu do różnych systemów operacyjnych (głównie chodzi o system we/wy), różne są programy pomocnicze.
W przypadku systemu operacyjnego Unix (i wszelkich jego odmian) nie musimy się zastanawiać -- bardzo dobrą implementacją jest TeTeX. W przypadku systemów DOS/MS Windows/Windows NT różnorodność jest duża. Nie jest dobrze, kiedy dysponujemy ,,jedynie słusznym'' rozwiązaniem, ale nie jest również dobrze, kiedy mamy do dyspozycji kilka rozwiązań niedopracowanych do końca.
Znane są mi dwie implementacje (Scientific WorkPlace i Visual TeX firmy MicroPress)
Podstawową cechą tych produktów jest ,,zintegrowane środowisko'': edytor pracujący w trybie pseudo-WIWISIG (również wzory matematyczne), przeglądarka dokumentów w trybie dokładnym i sam TeX. Moim zdaniem tworzenie dokumentów przetwarzanych TeX-em to nie tylko profesjonalny skład, ale i pewna filozofia tworzenia dokumentów (w szczególności LaTeX, TeXinfo), polegająca na tym, że tworzymy opis struktury dokumentu; autor koncentruje się na treści, a nie na formie -- wyglądem dokumentu zajmie się TeX (na podstawie zdefiniowanych reguł). Próbę upodobnienia TeX-a do wordprocesorów WIWISIG uważam za nieporozumienie -- rezygnujemy z mnóstwa zalet TeX-a, a dokładamy szereg wad edytorów pracujących w trybie graficznym. Do niedawna produkty komercyjne charakteryzowały się lepszym dostosowaniem do środowiska Windows (przeglądarka dokumentów uwzględniająca dołączane pliki graficzne w różnych postaciach w tym postscriptowe). Obecnie można zbudować sobie środowisko pracy oparte na oprogramowaniu shareware i ,,wolnych'' implementacjach TeX-a które mają podobne własności użytkowe