Podpůrné balíky pro TeX
   
Podpůrné balíky pro TeX CSTUG


Fig, TeXu přátelský kreslicí balík

Fig (XFig) je nástroj ovládaný pomocí menu, který umožňuje kreslit objekty na obrazovce X Windows pracovní stanice. transfig je sada nástrojů převádějících kód, jenž produkuje fig, do dalších grafických jazyků včetně PostScriptu a LaTeXového prostředí picture. Jsou dostupné v CTANxfigCTANtransfig

Fig ošetřuje Micah Beck (beck@cs.cornell.edu) a transfig je spravován Brianem Smithem (bvsmith@bl.gov). Dalším prostředkem pro konverzi z fig je fig2mf, který generuje METAFONT kód ze vstupu, jenž dává fig. Lze jej získat v CTANfig2mf


TeXCAD, kreslicí balík pro LaTeX

TeXCAD je program pro PC, který umožňuje uživateli vytvářet kresby na obrazovce myší nebo kurzorovými klávesami za pomoci obrazovkové nabídky dostupných základních obrázků. Výstupem je kód pro LaTeXovské prostředí picture. Volitelně se dá nastavit, aby šlo vkládat čáry pod libovolnými úhly za použití rodiny ovladačů emTeXu Příkazy typu \special. TeXCAD je součástí distribuce emTeXu.

Verze pro Linux, CTANxtexcad, by měla fungovat i na jiných operačních systémech Unix.


Korektory překlepů pro práci s TeXem

Pro Unix je pravděpodobně nejlepší program ispell. Je dostupný v CTANispell. Pozor na verzi s číslem 4.x -- tahle verze reprezentuje odchýlenou verzi, jež postrádá mnoho užitečných rysů série 3.x.

Pro MSDOS existuje několik programů. amspell může být vyvolán z editoru (dostupný jako CTANamspell). jspell je rozšířená verze programu ispell (lze získat v CTANjspell).

Pro Macintosh je možností program Excalibur. Běží v módu native na obou druzích Macu a je dostupný na CTANu v adresáři CTANExcalibur-sea (v tomtéž adresáři jsou další slovníky).

Korektor překlepů pro VMS lze najít v CTANvmspell

Korektor pro češtinu je pro členy CSTUGu součástí distribuce CSTeXu. České korektory bývají také standardní složkou textových editorů komerčně distribuovaných v~České republice.


Balík VorTeX

VorTeX (dostupný v CTANvortex) je balík programů napsaný na Kalifornské Univerzitě v Berkley a byl popsán Michalem A. Harrisonem v článku ,,News from the VorTeX project`` v TUGboat 10(1), s. 11-14, 1989. Zahrnuje několik pěkných prohlížečů a několik emacs módů pro TeX a BibTeX. Distribuce VorTeXu není spravována a v současnosti je zastaralá (nebyl udělán upgrade pro TeX, verzi 3).


CSTUG
(c) 12.05.2000 18:52 Libor Škarvada, Tomáš Hudec, Aleš Vítek
Připomínky, opravy a zejména odpovědi na další časté otázky posílejte na adresu cstug-faq@cstug.cz
Připomínky k HTML verzi posílejte na adresu libor@fi.muni.cz nebo hudec@fi.muni.cz.