| |||
Skupina na Ohio State University (USA) pracuje na společném dokumentovém formátu založeném na SGML s cílem, aby se libovolné formáty daly vzájemně převádět. ,,Vstupní filtry`` poskytuje FrameMaker s cílem překladu z cizího formátu (pravděpodobně včetně TeXu) do vlastního.
Další informace
viz
Zde je snahou emulovat unixový nroff, který formátuje text na obrazovce, jak jen to jde nejlépe, a to ze stejného vstupu jako unixový sázecí program troff. Ralph Droms (droms@bucknell.edu) má stylový soubor a program, který způsobuje, že je LaTeX rovnocenný s nroff, ale neporadí si dobře s tabulkami a s matematikou. Software je dostupný v CTAN: txtdist. Původní dvi2tty, který často poskytuje přijatelný výsledek, lze získat v CTAN: dvi2tty Jinou možností je použít screen.sty (k nalezení na CTANu v adresáři CTAN: screensty). Použijte některý z programů typu dvi2tty, můžete také zkusit CTAN: crudetype. Dále je možné použít konverzní program z LaTeXu do ASCII, l2a (CTAN: l2a), ačkoliv je to skutečně hodně ,,odTeXovávací`` program. Základní odTeXovávací program je detex (CTAN: detex), který před zápisem na výstup smaže všechny komentáře a řídicí sekvence ze vstupu. Původním záměrem bylo připravit vstup pro jednoduchý korektor překlepů.
Nathan Torkington (Nathan.Torkington@vuw.ac.nz) vyvinul z HTML ovladače v balíku Xmosaic od NCSA html2latex. Program načítá HTML soubor a generuje z něj soubor LaTeXový. Konverzní kód je předmětem omezení NCSA, ale kompletní zdrojový text lze získat na CTAN: html2latex Peter Flynn vyvinul pcl program sgml2tex (pro PC). Je ovládán konfiguračním souborem a je přiložen příklad konfigurace pro překlad HTML souboru. Program je k dispozici v CTAN: sgml2tex
Převod z TeXu do HTML není triviální. TeX není značkovací, ale sázecí systém, takže se koncepčně od HTML velmi liší. S LaTeXem máte víc naděje, ale ani zde není převod zadarmo. Je dobré poznamenat že a) chcete-li skutečně kvalitní Webový dokument, je lepší přepsat ho znovu, a b) HTML (i HTML3) má velmi chudé sázecí schopnosti a cokoliv netriviálního transformuje do grafiky. LaTeX2HTML (CTAN: latex2html) je balík (většinou perl dávky), který rozkládá LaTeXovský dokument na jednu či více komponent, které pak spojuje dohromady, takže se dají číst přes World-Wide Web jako hypertextový dokument. Definuje zobrazení mezi LaTeXovskými vnitřními odkazy a hyperodkazy a rozšiřuje referenční mechanismus LaTeXu, aby se zpřístupnily odkazy na jiné připojitelné dokumenty a další prostředky Internetu. Překládá akcentované a další znaky LaTeXu (jak jen to jde nejlépe) do formy, kterou dokáže zobrazit World-Wide Web prohlížeč, a zprostředkovává mechanismus, kterým se matematika a další věci, jež prohlížeč nezvládá, dají převést do obrázku, který může být začleněn do hypertextového dokumentu. LaTeX2HTML vyžaduje Perl, PBM utility, dvips, GhostScript a jiné programy. Běží pod Unixem. V TUGboatu Vol 16(2) je publikován podrobný popis programu LaTeX2HTML a návod na jeho konfiguraci.
Ak chcete vytvoriť hypertextový dokument pomocou LaTeXu napríklad pre World-Wide Web, uvážte štyri technológie (prekrývajúce sa).
Projekt HyperTeX má za cieľ rozšíriť funkčnosť všetkých odkazových
príkazov pre LaTeX (vrátane obsahu) vytváraním príkazov
HyperTeXovská špecifikácia určuje, že príslušný prezerač/prekladač
musí rozpoznávať nasledujúce príkazy
Príkazy href, name a end sa používajú na definovanie základných hypertextových operácií spojenia jednotlivých častí dokumentu.
Ďalšie detaily sú dostupné na
Existujú dve možnosti: (a) použiť program pdftex Han The Thanha pre priamy prevod z TeXu do PDF, alebo (b) previesť PostScript do PDF programom Distiller.
V prvom prípade preložíte zdrojový súbor programom pdftex.
pdftex spracováva dokument rovnakým spôsobom ako TeX,
ale výstup je do PDF.
Informácie o tomto programe sú na
V druhom prípade použijete program dvips,
t.j. program konvertujúci DVI súbor do PS, teda
PostScriptového súboru. Výsledok necháte spracovať programom Adobe
Acrobat Distiller alebo, ešte jednoduchšie, ak používate
počítač Mac alebo Windows TeX, môžete inštalovať Acrobat Exchange.
Vtedy môžete nadefinovať ,,vytvárač`` PDF súboru ako ďalšiu
tlačiareň. V tomto prípade ale nemôžete nadefinovať ďalšie hypertextové
spojenia a teda to nie je dobrá cesta, hodí sa iba na jednoduché
dokumenty. Preto je treba použiť Adobe Distiller, ktorý podporuje
špeciálne postscriptovské operátory, tzv.
Aby sme preložili všetky krížové odkazy v LaTeXu do Acrobatovských
spojení, potrebujeme LaTeXovský balík, ktorý vhodne predefinuje
vnútorné príkazy LaTeXu. Existujú dva takéto balíky pre LaTeX 2e,
obidva založené na HyperTeXovských špecifikáciách
(pozri Otázku Vytváranie hypertextových dokumentov v TeXu).
Prvý je hyperref od Sebastiana Rahtza
(dostupný z CTAN: hyperref
a druhý je hyper od Michaela Mehlicha
(CTAN: hyper).
Potom
použijete dvips (modifikovaný dvips) a preložíte
DVI súbor
do PostScriptu, ktorý je akceptovateľný pre program Distiller.
Alternatívne, keď chcete použiť iba Acrobat, hyperref má v sebe
tzv. ,,native PDF mode``, ktorý pracuje so štandardným
dvips (a väčšinou iných prekladačov) a dáva všetky možnosti
využitia Bohužiaľ Distiller nie je voľne dostupný program. Pokiaľ nemáte Acobat Reader, tak GhostScript (verzia 3.51 a neskoršie) môže zobrazovať PDF súbory. Čoskoro sa dočkáme aj prekladača z DVI do PDF formátu. Inou možnosťou je použiť
| |||
|